Nem kapok tartásdíjat a külföldön élő adóstól, és nem tudom a pontos lakcímét külföldön. Megindíthatom a külföldi tartási eljárást a címe nélkül is?

Nem akadálya a kérelem előterjesztésének, ha nem tudja az adós pontos külföldi lakcímét, de azt viszont tudja, hogy melyik államban tartózkodik. Ebben az esetben adja meg az olyan összes rendelkezésére álló adatot, amely segítséget nyújthat az adós felkutatásához.
Az EU tagállamaiban, az USA-ban és a 2007-es hágai egyezmény részes államaiban a központi hatóságok segítségét lehet kérni az adós lakcímének megállapításához még az előtt, hogy az eljárással kapcsolatban költségek merülnének fel (pl. a kérelem és mellékletei fordítására sor kerülne).
AZ EU tagállamaiban és a 2007-es hágai egyezmény részes államaiban lehetőség van az adós jövedelmének felderítésére is annak kiderítésére, hogy érdemes-e külföldön végrehajtási eljárást indítani.

Külföldön él gyermekem apja, tartásdíjat szeretnék tőle, de nem ismerte el az apaságot. Mit tehetek?

A tartási kérelemmel együtt kérheti az apaság külföldi megállapítását is, ehhez az EU tagállamai, az USA és a 2007-es hágai egyezmény részes államai segítséget nyújtanak.

Az adós Magyarországon él, de külföldön dolgozik / külföldről kap nyugdíjat és nem fizeti a tartásdíjat. Kérhetem ekkor is a külföldi tartási eljárás megindítását?

Tartási igény külföldi érvényesítésének nem feltétele, hogy az adós az adott külföldi országban éljen; eljárás indítható akkor is, ha az adósnak csupán a jövedelme származik ebből az országból.

Magyarországon a tartásdíj behajtására végrehajtási eljárást indítottam, de az (még) nem járt eredménnyel. Indíthatok-e eljárást külföldön is, ha megtudtam, hogy az adósnak külföldön van vagyona/jövedelme?

A magyar tartási határozat végrehajtását kérheti abban az államban is, ahol az adósnak jövedelme vagy vagyona van, a folyamatban lévő magyarországi végrehajtási eljárás nem akadálya a külföldi végrehajtási eljárás megindításának. A kérelemben ugyanakkor természetesen csak azon tartásdíj-hátralék vonatkozásában kérheti a végrehajtást, amely a magyarországi eljárásban nem került behajtásra. Amennyiben a külföldi eljárás eredményeképpen a tartásdíj behajtásra kerül, ezt a magyarországi végrehajtási eljárásban is jeleznie kell, tehát kettős végrehajtásra nem kerülhet sor.

A magyar bíróság a jövedelem százalékában állapította meg a tartásdíjat, de az adós nem fizet annyit, csak a bíróság által meghatározott alapösszeget küldi. Kérhetem-e külföldön a százalékos összeg végrehajtását?

A legtöbb állam (pl. Németország, Ausztria, Hollandia, Szlovákia, Franciaország) hatóságai nem járnak el az ún. „százalékos marasztalás” végrehajtására, kizárólag határozott összeg végrehajtása kérhető. Ezért ha a magyar tartási határozat külföldi végrehajtását kéri, a tartásdíjnak a határozatban megállapított alapösszege figyelembe vételével kell kiszámolnia az adós fennálló tartozását. Amennyiben pedig ezt az alapösszeget az adós önként megfizeti, a külföldi hatóságok hátralék hiányában és az adós önkéntes teljesítésére tekintettel nem indítják meg a külföldi végrehajtási eljárást. Ebben az esetben célszerű lehet a jövőre nézve a tartásdíj felemelését kérni a bíróságtól.

A külföldi tartási eljárásért fizetni kell?

Az Európai Unió tagállamaiban és a 2007-es hágai egyezmény részes államaiban valamennyi olyan tartási eljárás teljesen költségmentes a kérelmező számára, amely a 21. év alatti gyermek tartására irányul és a tartási kérelmet a központi hatóságokon keresztül nyújtották be. Az egyéb tartási eljárások esetén a kérelmező erre irányuló költségmentességi kérelem benyújtásával kérheti, hogy anyagi helyzetére tekintettel részesítsék teljes vagy részleges költségmentességben. Ha pedig a kérelmező a magyarországi tartási eljárásban költségmentességet kapott, ennek igazolásával a külföldi végrehajtási eljárás során is jogosult lesz ugyanezen költségmentességre.
Teljesen ingyenes valamennyi tartási eljárás az USA viszonylatában.
Az egyéb államok viszonylatában az adott ország belső joga határozza meg, hogy a tartási eljárások során a külföldi kérelmezők számára biztosítanak-e költségmentességet (illetve azt milyen feltételekkel biztosítják). Ezért ezen ügyekben a magyarországi kérelmező a költségmentességi kérelem benyújtásával kérheti, hogy az anyagi helyzetére tekintettel részesítsék költségmentességben a külföldi tartási eljárásban.

Mit tehetek, ha kiderül, hogy a külföldön élő adóstól nem tudnak tartásdíjat behajtani?

Amennyiben a magyar bíróság által megállapított tartásdíj külföldön átmenetileg behajthatatlan, Ön kérelmezheti a lakóhelye szerint illetékes gyámhivatalnál a gyermektartásdíj megelőlegezését. Az illetékes gyámhivatal hatáskörébe tartozik annak megállapítása, hogy a tartásdíj megelőlegezésének feltételei az Ön esetében fennállnak-e és jogosult-e előlegre. Fontos kiemelni azonban, hogy a külföldön élő adós esetében más szabályok érvényesülnek, mint a Magyarországon élők esetében. A gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Gyer.) 70. § (5) bekezdése szerint „ha a kötelezett lakóhelye olyan államban van, ahol a tartásdíj behajtása nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján lehetséges, a jogosultnak közokirattal kell igazolnia, hogy a gyermektartásdíj behajtását és igényének érvényesítését kezdeményezte.” Amennyiben tehát Ön magyar bíróság előtt kezdeményezte a gyermektartásdíj külföldön történő behajtását és ezt kérelmének egy bírósági pecséttel ellátott példányával igazolni tudja, Önnek egyéb, a Gyer. 70. § (2) bekezdésében felsorolt – a magyarországi adósokra vonatkozó esetekben kötelezően benyújtandó - dokumentumokkal a külföldi végrehajtás eredménytelenségét vagy szünetelését nem kell igazolnia.

Kérhetem-e a központi hatóságok segítségét, ha a nemzetközi tartási ügyem nem gyermektartási, hanem házastársként, szülőként, más rokonként vagyok tartásra jogosult / házastársamnak, szülőmnek, más rokonomnak kell tartásdíjat fizetnem?

EU – tagállamokban a gyermektartásdíjra, hanem egyéb rokontartásra is kiterjed a 4/2009/EK rendelet hatálya;
USA-ban: alapvetően csak a gyermektartási igények érvényesítése lehetséges, amennyiben azonban a kiskorú gyermek tartására irányuló határozat házastársi tartásról is rendelkezik, úgy a végrehajtás keretében ez utóbbi végrehajtása is lehetséges;
2007-es Hágai Egyezmény: a részes államok nyilatkozatban maguk határozhatják meg, hogy a gyermektartáson kívül milyen típusú ügyekben nyújtanak központi hatósági segítséget, bővebb tájékoztatásért forduljon az Igazságügyi Minisztériumhoz;
1956-os ENSZ Egyezmény hatálya gyermek- és egyéb rokontartási kötelezettségre is kiterjed.

Ha rendszeresen fizetem a tartásdíjat, de a másik szülő nem biztosítja részemre a láthatást, kötelezni lehet-e őt a láthatás biztosítására?

A tartásdíj-fizetési kötelezettség és a láthatási jog biztosításának kötelezettsége két, egymástól független kérdés, tartásdíjat akkor is kell fizetni, ha a láthatással gondok vannak. Amennyiben a másik szülő nem teszi lehetővé az Ön számára a láthatási jog gyakorlását, úgy azt az illetékes gyámhivatalnál jelezheti, ha a gyermek külföldön él, akkor pedig az Emberi Erőforrások Minisztériuma tud Önnek segítséget nyújtani.